sekcja kąty wrocławskie
SEKCJA KĄTY WROCŁAWSKIE Z SIEDZIBĄ W GNIECHOWICACH





Gniechowice



 
ILOŚĆ WEJŚĆ NA STRONIE JEST ministat liczniki.org



SEKCJA KĄTY WROCŁAWSKIE-ODDZIAŁ 0354 WROCŁAW


Oddziały PZHGP
Serwis pogodowy IMGW
 Aktualna pogoda         »» Prognoza
TopLista - Gołębie Pocztowe
Trichomonadoza żółty guzek
Choroby Gołębi > Trichomonadoza żółty guzek

Trichomonadoza 

Trichomonadoza (żółty guzek, hexamitiasis) - szeroko rozpowszechniona choroba infekcyjna wywołana przez pierwotniaka Trichomonas gallinae. Przebieg infekcji jest szczególnie niebezpieczny (nawet śmiertelny) dla osobników młodych. U dorosłych ptaków rzadko dochodzi do zewnętrznych objawów choroby. Około 80% z nich jest nosicielami pasożyta.


W przypadku silnych obciążeń organizmu i związanym z tym osłabieniem może dojść do nagłego rozmnożenia się zarazka i rozwoju trichomonadozy. ?ródłem inwazji są najczęściej bezobjawowo zarażeni rodzice karmiący młode, stojąca w rynnach i zagłębieniach woda, niehigieniczmne poidełka. U wielu gołębi obserwuje się małe żółtawe guzki w gardle i przełyku - są to zbiorowiska rzęsistka.

Objawy i przebieg choroby


Rozróżnia się trzy odmiany choroby:

odmiana gardłowa serowate żółte twory w gardle utrudniają oddychanie i przyjmowanie pokarmu oraz wody.

odmiana pępkowa pasożyty dostają się do organizmu z misy lęgowej poprzez niezamknięty pępek piskląt. Pod skórą powstaję wrzód, który po rozcięciu ukazuje serowaty żółty guzek.

odmiana organowa niezahamowana infekcja w pępku i gardle rozwija się na wszystkie narządy organizmu ptaka. Trichomonas wywołuje zmiany corobowe szczególnie w wątrobie - powstają tam grube serowate żółte ogniska głęboko wrośnięte w tkankę narządu. W tym przypadku obserwuje się zewnętrzne objawy ogólne takie jak apatia, biegunka, wychudzenie i osłabienie.

Diagnoza


Badanie mikroskopowe śluzu gardłowego.


Ponieważ prawie każdy dorosły gołąb jest nosicielem Trichomonas gallinae bez zewnętzrnych objawów choroby do zdiagnozowania choroby trzeba wykorzystać przede wsztystkim zmiany gardłowe i organowe. W trakcie badania organizmu gołębia można zaobserwować typowe ogniska pasożytów w organach wewnętrznych - szczególnie w wątrobie.

Leczenie i profilaktyka


Preparat TRICHO-S podawać do wody lub do karmy, leczniczo przez okres 7 - 10 dni, zapobiegawczo przez okres 2 dni, w trakcie kuracji dodatkowo podawać witaminy i minerały.

POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW GOŁĘBI POCZTOWYCH
statystyka